Jižní Korea, úředním názvem Korejská republika, je stát ve východní Asii, zaujímající jižní polovinu Korejského poloostrova. Počet obyvatel v roce 2005 přesáhl 48 milionů. Úředním jazykem je korejština. Největší město Soul, které je zároveň i hlavním městem, se řadí na třetí pozici (2006) největší městské aglomerace na světě.
Po 2. světové válce byla Korea rozdělena na dvě části severní (okupovaná Sovětským svazem) a jižní (okupovaná USA). V obou těchto částech vznikla provizorní vláda, a však v červnu 1950 překročila vojska KLDR svoji hranici a zahájila tak Korejskou válku. Boje však k ničemu nevedli a tak bylo v roce 1953 podepsáno příměří, které však Severní Korea od roku 2009 považuje za neplatné. Po válce byla autokratická vláda I Sung-mana odstavena od moci studentskými nepokoji a v roce 1960 byla ustanovena krátká doba občanské vlády.
Avšak vojenský převrat vedený generálem Pak Čong-hi v následujícím roce nastolil diktaturu, která trvala 18 let a během níž ekonomika prudce posílila. Nakonec byl zavražděn a v roce 1979 se zmocnil moci generál Čon Du-hwan. Masivní studentské demonstrace na jaře roku 1980 měly za následek tvrdý vojenský zákrok a masakr v Kwangdžu. Občanské nepokoje však nakonec způsobily konec vojenské vlády. V 90. letech se Jižní Korea stala jednou z velkých světových ekonomik. V roce 1996 se Jižní Korea připojila k OECD. Jižní Korea je dnes plně fungující moderní demokracií a jedním z asijských tygrů.